24 Temmuz 2014 Perşembe

Şort Yapımı

Şort yapımının kolay olduğunu düşünürdüm. Ama benim seviyemde bir dikişsever için pek de kolay değilmiş. Hatta annem yanımda olmasaydı bu işi yarı yolda bırakma ihtimalim yüksekti :) Ben nasıl yaptığımı anlatayım de belki size kolay gelir :)

Öncelikle kalıp olarak sevdiğiniz bir şortu, kumaş olarak da en kıymetki kumaşıızı kullanıyorsunuz :)


Şortunuzun şortunuzun sınırlarına dikiş payı ekleyerek şortuunzun kalıbını çıkartıyorsunuz.. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta şortun ön parçası ile arka parçasının aynı genişlikte olup olmadığını kontrol etmek. Benim kalıp şortumda ön tarafın ağ kısmı, arka taraftan daha kısaydı. Bu kısalığı, şortun bir paçasını diğerinin içine sokarak katlayıp, hemen aşağıdaki fotodaki gibi dikiş noktasına bakarak belirleyebilirsiniz.Kumaşın bir kenarını katlı kullanıp, çıkarttığınız kalıbı kumaşınıza kaymaması için iğneleyerek, şortunuzun parçalarını çıkartıyorsunuz.. Tabii bunu yaparken her bir parçanın bel kısmında, kemer kalınlığının 2 katı kadar fazladan boşluk bırakmayı unutmayın benim gibi :) Bu fazladan uzunluğu kemer için kullanacağınız lastiği katlayarak içeri alacaksınız.

 

 Paçaları içeri doğru katlayıp diktikten sonra, şortun ön ve arka parçasını dikerek bileştiriyorsunuz.Ön ve arka tarafı oluştururken, kemerden bşlayıp aşağı doğru, ağ kısmına gelecek oyuk yerin sonuna kadar dikiyor, kısa düz kısmı dikmiyorsunuz.


 Ön ve arka parçaları oluşturduktan sonra ön ve arkayı, yan kenarlarından dikiyorsunuz. Bu işlemi yapıldığında şortun alt tarafı etek gibi açık kalacak.

Daha sonra iki önceki basamakta dikmediğimiz, şortun önünden ve arkasından gelen düz parçaları aşağıdaki gibi birleştirerek dikiyorsunuz..


 Şortunuz neredeyse hazır.. Artık belini içeri katlayıp, lastik girmesi için küçük bir açıklık bırakana kadar kemer bölümünü makineyle dikip, açıklıktan lastiğinizi geçirip, açık kalan kısmı elde dikmek kaldı :)


Şortunuz yaz akşamlarında giyilmeye hazır... Güle güle giyinin :)


Hatasız dikişleriniz olsun efendim ♥1 yorum:

my lifebook dedi ki...

Arkadasımmmm costun gidiyosun süper olmus yiaaa😍😍😍