1 Eylül 2014 Pazartesi

Bir Deniz Çantası Hikaye

Çok çalışmaktan mıdır, tembellikten midir tam hatırlayamıyorum, tatil için dikmek istediğim deniz çantasını, tam yola çıkacağımız gün bitirebildim. Ama iyi ki yapmışım, bu çantayı o kadar çok kullandık ki anlatamam. Neyse ki yazın bu son günü bu postu yapabiliyorum, artık seneye yaza kadar dikersiniz siz de bir tane :)

Çanta biraz diri dursun diye döşemelik kalın kumaş aldım. Çizgili herşeye olduğu gibi bu kumaşa da bayıldım tabii ki... Tek sıkıntı çantanın sapını dikerken 4 kat kumaş üst üste geldiğinden makinem çok zorlandı, fakat zorlaya zorlaya diktim valla. Burdan makinemin alnına bir öpücük gönderiyorum :)


Kumaşı eni 62 cm, boyu 116 cm olacak şekilde kestim.Sapı içinboyu 76 cm, eni 8 cm'lik iki parça kestim. Sap için kestiğim bu iki parçayı içinden dikip, ters düz ettim.


Çantanın gövdesi için kestiğim parçanın kenarlarını içeri katlayıp buralardan diktim. Kumaş çizgili olduğundan bu işlemi baya titizlenerek yaptım, en ufak hata görünürdü çünkü. Katlama işini mavi çizgiyi sınır alarak yaptım.

Çanta ağızına gelecek kısımı içeri alma işleminden sonra, çantanın ön ve atkasını yine çizgileri üst üste gelecek şekilde birleştirdim ve çantanın yanlarını tersten diktim.

  

Saplar için uygun yeri işaretleyip, sapları da çanta ağızının üzerine diktim.


Geldik en önemli kısıma :) Çantanın tabanında bir dikdörtgen oluşturabilmek için alt taraf gelen iki ucu aşağıdaki gibi üçgen şeklinde katladım ve bu kısımlardan diktim. Yine bu işlemi yaparken, bir ucu diğerinden daha kalın/ince olmasın diye çizgilerden ve mezuradan yararlandım.Çantanın taban ölçüsünü alıp, çanta tabanı düzgün dursun diye, kartondan bir taban kestim ve bu kartonu da aynı büyüklükte bir kumaşla kapladım. 

Kumaşı kartona geçirdikten sonra aklıma bir cinlik geldi ve bu tabanı gizli bölme olarak kullanabileceğimi düşündüm :) kumaş yapıştırıcısı kullarak, tabana geçirdiğim kumaşa 3 tane küçük cırt cırt yapıştırdım ve hakkaten plajda bu bölmeyi sık kullandık :)Ve bu çanta öyle çok plaj gezdi ki... Keske hep tatil olsa diyerek, bir dahaki tatilimize daha 1 sene var olduğunu düşünmemeye çalışarak sizlere sevgilerimi gönderiyorum ♥ Seni şimdiden çok özledim plaj çantam ♥♥♥

5 yorum:

Müjgan dedi ki...

Becerikli arkadaşım benim :)

Merve Sanliturk Kiyak dedi ki...

Seziiiin ellerine sağlık canım benim. Beni makinem soğuttu dikişten ya oysa ki neler vardı aklımda :/ Ellerine sağlık <3 Çok çok güzel olmuş ya seneye kadar belki barışırım makinem ile :)

Melek ÇATAK dedi ki...

Rengi de kendi de süper olmuş Sezin'cim. Ellerine sağlık : )

Sezin dedi ki...

Çok teşekkür ederim herkese ♥

canselce seyler dedi ki...

Merhaba, blogunuzu çok beğendim, baştan sona keyifle baktım her posta. Anlatımınızı da çok sevdim :) Sık sık uğrayacağım bir bloger daha bulduğuma sevindim :) Bende bloguma beklerim. canselceseyler.blogspot.com

Görüşmek dileğimle :)