4 Mart 2014 Salı

Kalp Yastık


Sonunda bir dikiş makinesi aldım ve hemen bir şeyler yapmaya koyuldum. Yapmazsam çatlardım tabii, tez canlı bir insan olduğumdan.. Bir arkadaşımın yeni doğan, dünyalar güzeli kızı için bir yastık yapmaya koyuldum. Az buçuk bile olmayan dikiş bilgimle, deneye yanıla bir şeyler yaptım, size de anlatmak istedim.

Öncelikle kullanmak istediğim kumaşı ortadan ikiye katladım ve yarım kalp şekli çizdim ve kestim.
 

Bu parça kalp yastığımın bir yüzü oldu. Diğer yüzü de kesmek için kestiğim kalp kumaşı diğer kumaşımın üzerine koyarak yine bir kalp çizdim ve bu parçayı da kestim. Her iki kesme işlemini de yaparken çok hassass davranmadım çünkü nasılsa kumaşın kenarları, yastığın içinde kalacaktı.


Daha sonra keçeye sabunla küçük meleğin adının ilk harfi olan Z harfini çizdim ve bu parçayı kestim.


 Bir bebek yastığında kelebek olmadan olmazdı :) Z harfini yastığın ön yüzüne iğne ile tutturdum,


 ve makinede kenarlarını zigzaglarla diktim.


Kelebeği de elimle diktim. 
 Daha sonra yastığımın ön ve arka yüzlerini birbirine doğru çevirip tutturdum. Yastığı arkadan, çizdiğim kalbi takip ederek dikmek istedim fakat gördüğünüz gibi pek başarılı olamadım :) Makineye biraz daha alışmam gerekiyor acilen ♥ Sonuç olarak bir şekilde her iki yüzeyi birbirine diktim. Tabii yastığın içine elyafı koymak için bir miktar boşluk bıraktım tepeden. Bu boşluğu alt taraftan bıraksaydım daha akıllıca olurdu, ama acemilik işte.. Bir de kenarda kalan fazla kumaşları kestim.Küçük boşluktan yastığın içini dışına çıkartıp, yastığı elyafla
doldurdum.Elyaf doldurduğum boşluğu elimde diktim. Normalde gizli dikiş yapmam gerekiyordu ama bu kısımdaki kumaşı fazlaca kestiğimden gizli dikişim pek iyi olmadı.  


Tüm aksaklıklara rağmen bence sevimli bir yastık oldu ♥♥ Siz ne dersiniz?


2 yorum:

lolipu dedi ki...

bence de çok sevimli bir yastık olmuş şekerim:)))

Sezin dedi ki...

♥ çok teşekkürler, ilk göz ağrım :)